FREDERIKSSUND PROJEKT FOR 5E BYG

Teqton leverer gulvløsning med skærpede planhedskrav til Autostore og smalgangslager.


Teqton er i fuld gang med at levere en skræddersyet gulvløsning til et projekt på over 10.000 m² for FOSS i Frederikssund. Projektet udføres i samarbejde med totalentreprenør 5E Byg, hvor Teqtons tekniske team bistår tæt på pladsen for at sikre en præcis og stabil udførelse. Gulvløsningen er udviklet til Autostore og til lagerområder med særligt høje krav til planhed.

Projektet afspejler den stigende efterspørgsel på gulve med skærpede planhedskrav til VNA smalgangslagre og autostore faciliteter. I disse miljøer kører trucks i meget smalle gange og styres med høj præcision. Det stiller store krav til underlagets stabilitet og til meget kontrollerede tolerancer, som er afgørende for sikker montage af reoler, styringer og øvrige installationer. Teqtons gulvsystemer er udviklet til at imødekomme netop denne type krav, hvor planhed og ensartethed er centrale parametre for driftssikkerheden i automatiserede lagerløsninger.

På pladsen arbejder projektleder René Hansen fra 5E Byg tæt sammen med Jannik Hansen fra Teqton. Samarbejdet sikrer, at udførelsen konstant tilpasses de tekniske behov og de specifikke krav fra både kunden og det automatiserede lagerudstyr.


BILLEDER FRA PROJEKTET

PROJEKTDATA

Byggeår
2025

Størrelse
Ca. 8.900 m2

Totalentreprenør
KT Erhvervsbyg

Bygherre
NREP

PRODUKTER ANVENDT I DETTE PROJEKT

Teqbase
Teqbase er placeret som underlag for Teqplan.

Teqplan
Slidlaget Teqplan er lagt ud på Teqbase på hele produktions- og lagerområder i bygningen, hvilket giver dem et slidstærkt resultat.

Læs mere om produkterne og deres egenskaber her.

SE OGSÅ DENNE REFERENCE

Spændende opgave hos Curlingklubben i Tårnby, hvor banerne skulle renoveres fuldstændigt. Opgaven omfattede en total løsning, hvor banerne først blev slebet helt i bund, hvorefter der blev udført en ny belægning og komplet opmærkning.